Mała encyklopedia wiedzy o Japonii 


Origami


Orgiami -sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. Reguły orgiami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury. Praktyka origami powstała ok. roku 700. Uczniowie do dzisiejszego dnia uczą się origami - dzięki temu mają okazję poznać podstawy geometrii itp. We współczesnej Japonii origami jest jednym z elementów wychowania dzieci. W Kaga w Japonii istnieje muzeum origami.

(opracowała: Bogna Piechocka, kl. III)


Orgiami to sztuka składania papieru, która narodziła się w Chinach w VII wieku naszej ery. Dzisiaj rzadko kto o tym pamięta i przeważnie wskazuje Japonię, jako ojczyznę orgiami.
Początkowo była elementem rytuałów pogrzebowych. Tradycja nakazywała wkładanie do grobów przedmiotów codziennego użytku. Wkrótce zaczęto je zastępować formami papierowymi.
W Japonii orgiami jest bardzo popularne wśród dzieci, zarówno tych najmłodszych, jak i w wieku szkolnym. Dlaczego? Bo to ćwiczenie pamięci dla wszystkich. Starszych i młodszych, chorych i zdrowych.

(opracowała: Patrycja Giedrojć, kl. II)


Orgiami uczy myślenia, systematyczności, dokładności, rozwija wyobraźnię i pobudza fantazję – jest po prostu mądrym zajęciem. Są stare wzory składania papieru, które zawierają określone treści. Na przykład Japończycy uważają, że jeśli  wręczy się komuś własnoręcznie wykonanego w papierze żurawia to znaczy, że życzy mu się zdrowia.

(opracowała: Ola Buja, kl. II)


Składanie papieru wykorzystywane jest także w edukacji i terapii.  W wielu krajach powstały stowarzyszenia miłośników orgiami, również w Polsce.
Większość papierowych modeli wykonuje się z kwadratowej kartki. Na wygląd wykonywanej figury ma wpływ rodzaj i kolor papieru, którego używamy. W czasie składania i zginania papieru nie używamy nożyczek i kleju.

(opracował: Marcin Krzemiendak, kl. II)